Za nami III edycja Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Fundacji Trzy Mosty. W tym roku komisja, w której skład wchodzili:

Dr Monika Shaded (Przewodnicząca Jury)

Prof. Andrzej Bednarczyk

Prof. Józef Walczak

Agnieszka Błażejewska

Agnieszka Królczyk

Aldona Wleklak

Anastazja Kania

Anna Makaś

Bobby Kim

Dmitry Lamikhov

Hakan Tonar

Iliya Dzhunev

Katarzyna Betke

Krzysztof Truszkowski

Monika Czerniejewska

Natalia Siwecka

Nobuhiro Mohri

Norbert Pyffel

Oksana Mazina

Olga Efremova

Regina Fergińska

Renata Smoleń

Zuzanna Dynda

przyznała 3 nagrody oraz dyplom wyróżnienia:

I MIEJSCE nagroda w wysokości 14. 000 PLN

GUOKE LAURE
„Boy from Aleppo”,
oil and acrylic on canvas, 150×100, 2017,Litwa/ Lithuania

 

II MIEJSCE nagroda w wysokości 10. 000 PLN

CZUBA MICHAŁ 
„Portret kobiety 02/ Portrait of a woman 02”
Olej na plexi 120×70, 2017, Polska/ Poland

 

III MIEJSCE nagroda w wysokości 6.000 PLN 

GIERLAK ŁUKASZ (tryptyk)
„Rytuał I”, olej na płótnie, 140×40, 2016, Polska/Poland
„Rytuał II”, olej na płótnie, 140×40, 2016, Polska/Poland
„Rytuał III”, olej na płótnie, 140×40, 2016, Polska/ Poland

 

oraz DYPLOM WYRÓŻNIENIA

RACHWALIK MAREK
„Fan kapel grających kiedyś zajebisty black/death metal, a później smętny jak polska sztuka electro/gothic”, Olej na płótnie, 70×40, 2017, Polska/Poland
„Fan of bands having once played fucking great black/death metal, but later electro/gothic doleful as polish art,” Oil on canvas, 70×40, 2017, Polska/Poland

 

Może krótko o samej idei konkursu. Konkurs ma otwartą formułę nie narzuca tematu pracy, jak również techniki malarskiej i skierowany jest do artystów będących obywatelami Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Kosowa, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji,  Rosji, Słowenii, Ukrainy, Węgier, oraz Polski. Prosiliśmy o nadesłanie obrazów z ostatnich trzech lat.

W tym roku napłynęło 630 zgłoszeń, z czego wytypowaliśmy w I etapie 54 nominowanych a następnie w II etapie 24 finalistów. Było to dla nas niebywale trudne zadanie a zarazem towarzyszyło nam uczucie niezwykłej satysfakcji oglądania tych obrazów, gdyż poziom nadesłanych prac w tej edycji był bardzo wysoki.

Konkurs jest swego rodzaju platformą konfrontacyjną twórczych postaw artystów z wcześniej wymienionych krajów. Ta różnorodność prezentowanych obrazów, zarówno pod względem formy, jak i treści, ukazuje interesujący związek prac z ikonosferą miejsca i czasu. Zarazem konkurs prezentuje to, co nurtuje malarzy w kontekście otaczającej ich rzeczywistości. Jednocześnie dają nam oglądającym inspirację do nowego spojrzenia na świat. Zgodnie z myślą              Janusza Marciniaka, który napisał: ,, Obrazy posiadają moc zmieniania tych, którzy na nie patrzą, a przez nich zmieniania świata.”

Wystawa prac finalistów Międzynarodowego Konkursu Malarskiego będzie pierwszy raz dalej prezentowana w kwietniu tego roku w Krakowie w Galerii PROMOCJI ASP oraz Galerii Malarstwa ASP. Również w tej edycji będzie towarzyszył wydrukowany katalog wraz z reprodukcjami prac.

Chciałabym pogratulować wszystkim finalistom Międzynarodowego Konkursu Malarskiego. Bycie w gronie tych 24 osób wytypowanych z 630 zgłoszeń jest wielkim wyróżnieniem i dużym zwycięstwem.

Życzymy wam dalszych sukcesów w dziedzinie artystycznej.